Radek Kotarski trafił idealnie w moje potrzeby tematyką swojej książki. Przedstawienie naukowych metod uczenia się, był dla mnie strzałem w dziesiątkę, ponieważ im dłużej, żyję tym częściej powtarzam za Sokratesem – “wiem, że nic nie wiem”. Ciągle przyłapuje się, że coś słyszałam na dany temat, gdzieś o tym czytałam, albo nawet zdawałam z tego jakiś egzamin na studiach, ale niestety nie pamiętam dokładnie o co w tym wszystkim chodziło. To frustrujące, że korzystanie z wiedzy, którą już kiedyś przyswoiłam jest mocno ograniczone, a przecież mam ochotę nauczyć się jeszcze wielu nowych rzeczy w życiu i byłoby świetnie gdyby zdobyta wiedza zostawała mi w głowie na dłużej.

Sama książka jest przede wszystkim bardzo estetycznie wydana, zawiera wiele ładnych i zabawnych zdjęć, dzięki czemu czyta się ją jeszcze przyjemniej. Także wiedza przekazywana jest w sposób, do którego Radek przyzwyczaił nas w swoich filmach na Polimatach: jasno, czytelnie, z bardzo wyraźnym ciągiem logicznym. Na początku mamy 5 rozdziałów poruszających tematykę potrzeby uczenia się, czy wykorzystania bardziej efektywnych metod niż dotychczasowe schematy. Dla mnie ten wstęp mógł być krótszy, bo przecież jestem zmotywowana do zmiany, ale rozumiem, że może się przydać, gdy książka jest prezentem dla nastolatka. Następnie przechodzimy do sedna czyli technik uczenia się. Po zapoznaniu się z pierwszymi metodami wiedziałam, że w każdym rozdziale przeczytam krótki wstęp jak dana technika powstała, jakie były prowadzone badania naukowe z nią związane oraz kilka praktycznych wskazówek na koniec, dzięki którym mnie prościej tę wiedzę wprowadzić w czyn. Dodatkowo mogę moją wiedzę rozbudować dzięki bardzo bogatej literaturze umieszczonej na końcu książki.

 

 

Myślę, że końcówka książki, w której Radek poleca aby dobrać metody do własnych potrzeb i sprawdzenie co najbardziej nam odpowiada jest najlepszym podsumowaniem. Dodatkowo jeszcze jedno: samo się nie zrobi. Ta książka mocno mi to uświadamia. Chociaż mamy najlepsze narzędzia, to jeśli nie będziemy zmotywowani, nie poświęcimy na to naszego czasu i nie zaplanujemy działań to nic nie osiągniemy. Dopiero połączenie tego wszystkiego pozwoli osiągać sukcesy. W książce Radka widać efekt tych elementów składowych, więc tym bardziej gratuluje sukcesu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here