Jestem blogerem, jak zaangażować się społecznie?

O tym, że warto pomagać, chyba nie trzeba nikogo przekonywać (przynajmniej mam taką nadzieję :)). Społeczność internetowa to świetne miejsce, żeby zrobić coś dobrego i pomóc tym, którzy mieli w życiu trochę mniej szczęścia, albo postarać się uczynić ten świat trochę lepszym.

Finansowe wsparcie organizacji

Na początku kolejna oczywistość – pieniądze w pomaganiu są ważne. Niezależnie czy pomagają organizacje, czy osoby dotknięte nieszczęściem szukający pomocy samodzielnie. Wszyscy potrzebują wsparcia finansowego aby rozwiązywać problemy. Tu blogerzy mogą być świetnym wsparciem w dwóch wymiarach.

Blosilesia – darmowe warsztaty dla dzieci z Świetlicy Środowiskowej w Rudzie Śląskiej

Przede wszystkim bloger może podzielić się swoimi zasięgami czyli udostępniać informacje o zbiórkach pieniędzy czy innych darów materialnych. Można pójść o krok dalej, czyli samemu taką zbiórkę zorganizować. Jako przykład przychodzą mi na myśl akcje Karola Paciorka i Włodka Markowicza, które organizowali tworząc wspólny kanał na YouTube. Cztery edycje Lekko Stronniczej Akcji przyczyniły się do pomocy Domu Dziecka w Sieborowicach.

Z drugiej strony sami internetowi twórcy mogą oddać kawałek swojego dochodu dla potrzebujących. Oddanie części swoich pieniędzy innym nie jest łatwe, jednak satysfakcja – ogromna. Myślę, że cała blogosfera może uczyć się od Michała Szafrańskiego, który z każdą sprzedaną książką finansuje jeden posiłek dla Pajacyka. Cieszy fakt, że Michał nie ograniczył się do przelania pieniędzy na konto, ale poświęcił jeden z odcinków podcastu by pokazać na czym polega ten program.

Promocja idei  

Ważne są dla Ciebie zwierzęta, a może szerzej ekologia? Boli Cię fakt, że dzieciaki zmagają się ze strasznymi chorobami czy nie mają wystarczającego dostępu do edukacji? Na świecie jest wiele problemów i oczywiście nie rozwiążemy ich wszystkich, ale zawsze możemy zostawić mały ślad po sobie. Na blogach możemy pisać o tym co jest dla nas ważne, a dodatkowo możemy znaleźć organizację, która danym problemem się zajmuje, nawiązać współpracę i wzbogacić nasze działanie o merytoryczną wiedzę, którą przekażemy dalej. Pozytywnym przykładem są współpracę z Fundacją DKMS. Czy wszyscy widzieli filmik “Spotkałem prawdziwego bohatera”? Pozytywny przekaz, dużo wiedzy i naprawdę nie trzeba epatować cierpieniem, żeby mówić o rzeczach trudnych.

Dzielenie się pasją

Blogi tworzone są z pasji, więc może tą pasją podzielić się nie tylko w Internecie ale też w realu? Świetlice środowiskowe, domy pomocy społecznej, hospicja, szpitale. Tam wszędzie są potrzebni ludzie, którzy podzielą się pozytywną energią. Warto zainteresować się gdzie potrzeba wolontariuszy, którzy mogą podzielić się swoim czasem, czyli czymś najcenniejszym. Jako Blosilesia wielokrotnie organizowaliśmy warsztaty dla dzieciaków z Świetlicy Środowiskowej w Rudzie Śląskiej. Zapraszaliśmy blogera, który przeprowadzał zajęcia czy to kulinarne czy z fotografii. Zamierzamy w przyszłym roku wrócić do tej idei i mam nadzieję, że będziecie gotowi, aby włączyć się do akcji :)

Wszystkie te aspekty łączy jeden fakt, pomagamy konkretnym ludziom i organizacjom. Jeśli chcemy to robić, wymaga to podstawowego zainteresowania komu pomagamy. Sprawdzenia czy i jak organizacja działa, czy osoba, która prosi o pomoc rzeczywiście jej potrzebuje. Dlatego warto wybrać tych potrzebujących, którzy są blisko nas, znajdują się w naszej okolicy i pamiętajmy o jednym – nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim, więc warto wybrać jedną inicjatywę, którą chcemy stale wspierać.

Autor: Monika Juscińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here